top of page
תנין פיגוע

2006

פרסים

זוכה, פרס קורייר-אינטרנסיונל

צרפת, 2012

 

זוכה, פרס ספר העיר קלן

גרמניה, 2012

 

מועמד, פרס אדיי-ויצ"ו

איטליה, 2010

 

מועמד, פרס ספר השלום דייטון

ארה"ב, 2010

 

הסיפור

בוקר חורפי אחד עולה איתן אינוך על קו תשע בתל אביב וחייו משתנים: משפט שאומר לו אחד הנוסעים זורק אותו מתוך חייו הנוחים עם כמעט-אשתו והג'וב בהייטק למסע סהרורי, שבמהלכו הוא נקלע לשלושה פיגועים קטלניים והופך בעל כורחו ל"סלבריטי פיגועים" אחוז טראומה.
     פהמי סביח ממחנה הפליטים אל-אמערי יוצא בעקבות סבו ואחיו למסע משלו, שעובר באותם צמתים בדיוק, רק מהעבר השני, והופך למעין גיבור אלמוני בקרב עמו.

תנין פיגוע הוא ספר על מפגשים גורליים של שני בני אדם רגילים, שהופכים בכוח הנסיבות המטורפות לגיבורים במחזה הרואי-גרוטסקי. הם נעים זה לקראת זה, בדומה לגיבור הטוב ולגיבור הרע במערבון אמריקני בדרכם לדו-קרב הגורלי. ולמרות זאת, בתוך קורי העכביש שבהם הם קלועים, זוכים הגיבורים ברגעים של חסד: לילה קסום עם נערה בירושלים, מסע חלומי על חמור בין גבעות השומרון ואפילו כמה רגעים אנושיים ביניהם, ה"אויבים".

     תנין פיגוע מביט באהדה ובחרדה בישראל של תחילת המאה ה-21: ישראל של פיגועים והייטק, של תקשורת פטריוטית וסגידה לסלבריטי, מרדף אבוד אחרי זמן ומערכות יחסים אטומות. בתנועה מתמדת בין תל אביב לרמאללה, ירושלים וכפר קאסם, הספר מנסה להבין את הסכסוך מתוך הפרטים הקטנים בחיינו, וחושף באומץ ייסורים, מבוכה ובלבול.

     בלשון קולחת ובנימה כמעט קלילה מנסה גברון לעשות סדר בשיגעון – הוא מוליך את שני גיבוריו על התפר שבין מהתלה לטרגדיה, בין חומרי החיים לפנטזיה ובין מציאות לסיוט. ואולם, אל לנו להתמסר ל"קלילות" הזו, שכן היא מכסה, כמו שכבת קרח דקה, על תהום.

 

לקריאת הפרק הראשון >>

 

ביקורות

"ספר מרשים וחשוב על הסיפור 'שלנו' והסיפור 'שלהם', שנע בין תל אביב, ירושלים ורמאללה, כשהוא מצליח לרדת לפרטי הסכסוך, לשורשיו, לחוסר התוחלת שבו, שמנסה באופן אמיץ, שבוודאי יכעיס רבים, להיכנס לתודעתו של מי שנתפס 'אצלנו' כשטן: המחבלים המתאבדים. את כל זה עושה גברון באופן משכנע, כשהוא מצליח לשים מראה, מאוד לא מחמיאה אך מלאת חמלה ורגעים של חסד – מול המציאות המעורערת והמעוותת בה אנחנו חיים." עיתון תל אביב

 

"ספר קולח וישיר… גברון הצליח ללכוד ברומן את מהות התקופה בפשטות… למרבה הפלא, לא רבים הרומנים הישראלים שעוסקים במלחמה האחרונה… גברון עושה זאת, ומצליח להציג את גיבורו כסמל לתקופה שלמה של חוסר ודאות קיומי… אבחנות אלה מצטרפות אל יכולתו של גברון לספר סיפור בשפה פשוטה ובהירה, סיפור שנקרא בעניין ובמתח עד סופו. כבעל מלאכה מיומן, הוא אינו זונח את הפרטים הקטנים שיוצרים תמונת עולם מלאה ומספקת." מעריב

 

"בערמומיות, בקצב, ובפרובוקטיביות, אסף גברון מחבר את סיפורי חייהם של שני גברים שחולקים גורל: ישראל..." שטרן, גרמניה

 

"רומן מלא חיים אך גם מלא רעיונות, עשיר בהומור שחור ואבחנות חדות." 

הגרדיאן, בריטניה

 

"מאופק ומלא ניואנסים בהבנת האבסורדיות של הגורל... ספר מבריק."

לוס אנג'לס טיימס, ארה"ב (אחד מעשרת ספרי השנה)

 

"בכנות ברוטאלית ובחוסר פחד, מצייר גברון ביד אמן תמונה חדה של הקונפליקט הבלתי פתיר ביותר של ימינו." גלוב אנד מייל, קנדה

bottom of page